Get Adobe Flash player

Catolog

Arama Etiketleri

KULLANICIYA NOTLAR

TRAFODA SORUN OLMAMASI İÇİN ; METSAN ÖNERİLERİNİ OKUYUN.

1- Parafudr topraklamaları ayrı yapılmalı ve 1’ dan küçük olmalıdır.

2- İşletme topraklaması (nötr topraklama) ayrı yapılmalı koruma topraklamasından uzak ve 1 ’ dan küçük olmalıdır.

3- Eklatörler ve trafo gövde topraklaması, birlikte ancak 5 ’ dan küçük olmalıdır.

4- Topraklamada; asgari daldırma galvaniz levha kullanmalı, cıvata ve bağlantı yerleri iyi temas sağlayacak, temiz ve oksidasyonsuz yapılmalıdır. Galvaniz malzeme kullanılmalı, bakır topraklama tercih edilmelidir.

5- Trafo bağlantılarında; bilhassa alçak gerilim iletimi sağlayacak tij bağlantılarında kullanılacak prinç pul ve somunların yüzeylerinin temiz, düzgün olmasına ve kontra somun ile sıkılarak gevşemesine olanak verilmemesine dikkat edilmelidir. Demir pul ve rondela kullanılmamalıdır.

6- Trafo; dengeli yüklenmelidir. Yük fazlara eşit dağıtılmalıdır. Ölçü aletiyle günün muhtelif saatlerinde kontrol edilmelidir.

7- Trafo alçak gerilim bağlantılarının ısınması renk değişiminden veya uzaktan ısı ölçen lazer termometre ile sıcaklığı kontrol edilmeli, ısınıyorsa sebebi araştırılmalı ve sorun giderilmelidir.

8- Trafonun alçak gerilim çıkışından şaltere giden kablo ısı ve bağlantı bakımından kontrol edilmelidir. Bağlantıların ısınması trafonun yanmasını hızlandırır. Özellikle direk inişinde kablonun köşe yapmamasına ve zedelenmemesine dikkat edilmelidir.

9- Termik manyetik koruyucu şalterin; ayarları, ısınması kontrol edilmeli ve normal değerlerde olması sağlanmalıdır.

10- Panoda; voltaj yükselmesinde atlamalara meydan verecek faz, toprak yakınlaşmaları kontrol edilmeli; böyle noktalar varsa giderilmelidir. Aksi halde yıldırımlarda panoda kısa devre meydana gelebilir ve trafonun da hasar görmesi mümkün olabilir.

11-Seksiyon er manevrasında; bıçakların kapanmasına dikkat edilmeli, bir fazın açık kalması, durumunda trafoya daha büyük akımlar getireceğinden trafo ve motorlar yanabilir ve gerilim dengesizliği görülebilecektir.

12- Sigortalı seksiyonerler de kullanılacak sigorta; çekilecek güçle orantılı ve uygun seçilmelidir. Sigorta yerine tel hiçbir şekilde kullanılmamalıdır. Sigortalar çeneye sıkı sıkıya girecek şekilde ayarlanmalıdır. Seksiyoner de meydana gelen arklanma trafoya zarar verecektir.

13- 630kVA ve daha büyük trafolarda sekonder korumalar iyi ayarlanmalı, çalışır aktif olması sağlanmalı, belirli periyotlarda kontrol edilmelidir. Sekonder korumanın aküsünün deşarj olması veya ömrünü yitirmesi korumayı tamamen ortadan kaldıracağından aküler en geç ayda bir kez kontrol edilmelidir.

14- Trafoda; eklatör çubukları ayarı ile oynanmamalı, nakliye esnasında bozulmuşsa trafo bakım ve işletme talimatına uygun ayarlanmalıdır.

15- Her cihazda olduğu gibi Trafoda İşletme Bakım Talimatı çok iyi okunmalı, yazılanlara uyulmalı, uygulanmalıdır.

16- İşletme bakım talimatı konusunda yetkili METSAN Mühendisi veya firması tarafından son kullanıcı (abone) bilgilendirilmelidir. Sistemin periyodik bakımı planlı olarak yapılmalıdır.

17- Diğer ve anlaşılamayan konular için bizi arayabilirsiniz.